A NÉPFŐISKOLA KÖZPONTJA

A Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola – a Nemzeti Művelődési Intézettel és a Lakitelek Népfőiskolával együttműködve –Velencei-tó melletti központtal működteti folyamatosan bővülő kulturális hálózatát. A művészeti népfőiskola tematikáját tekintve egyedülálló intézmény. Az alapítványi formában működő szervezet központja a Kápolnásnyék szívében álló Halász-kastély, amelyben állandó kiállítás, időszaki kiállítóhely, kávézó és múzeumshop működik. Itt rendezte meg a Népfőiskola 2019 végén a népfőiskolai mozgalom történetéről, jelenéről és jövőjéről, valamint a művelődés és közművelődés témaköréről tartott konferenciáit szakértő előadók közreműködésével.

Halász-kastély
Halász Gedeon Eseményközpont
AZ ALAPÍTÓ ÖRÖKSÉG
KULTÚRPOLITIKAI INTÉZET (ÖKI)

A Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola Alapítvány alapítója az ÖKI, amely a hazai közpolitikai intézetek többségétől eltérően határozott szakterületi profilt képvisel: fő tevékenysége kultúrpolitikai, illetve kulturális tárgyú kutatások folytatása, elemzések készítése, projektek lebonyolítása, konferenciák szervezése és kiadványok publikálása. Mára önálló kulturális projekttel, az elmúlt években rendszeressé vált és a nagyközönség számára nyitott rendezvényekkel, valamint több saját könyvsorozattal büszkélkedhet.

A NÉPFŐISKOLA
STRATÉGIAI CÉLJA

A Népfőiskola egyedülálló közösségformáló és nevelő módszereket bevezető intézmény. Fontos, hogy az ország számos pontján alakuljon egy-egy újabb sejt, amely egyre több szinten köti össze a Kárpát-medence magyar ajkú közösségét. A szoros együttműködés az ÖKI-vel lehetővé teszi, hogy a művészeti ágak, a történelem és a Kárpát-medencei kortárs kultúra sajátos összefűzésével a Népfőiskola tevékenysége katalizálja a magyar közéletet. Az élethosszig tartó tanulás, a sokszínű és sokrétű felnőttképzés sajátos formáját nyújtja a Művészeti Népfőiskola, amelynek stratégiai célja, hogy a Kárpát-medence legkomplexebb – iskolarendszeren kívüli – művészeti képzését, továbbképzését, magyar nemzeti identitást erősítő művészeti nevelési programját megvalósító intézményeként működjön.

A KURATÓRIUM

Rodics Eszter elnök, a Halász-kastély igazgatója
Gulyás Dénes Kossuth-díjas operaénekes
Liber Endre népzenész, a FolkEurópa lemezkiadó alapítója
Pál Gábor, a Vasutas Zeneiskola és a Pesti Broadway Musicalstúdió nyugalmazott igazgatója
Pető Hunor Munkácsy-díjas képzőművész

A VÉDNÖKI TESTÜLET

A megfogalmazott célok megvalósításához a Népfőiskola védnöki testületet hozott létre, amely tanácsadással támogatja a szervezet munkáját. A védnöki testület ajánlásokat tesz, javaslatokat fogalmaz meg, véleményez és állást foglal a népfőiskola által tervezett kezdeményezésekkel kapcsolatban.

Krucsainé Herter Anikó, helyettes államtitkár, KIM
Lezsák Sándor József Attila-díjas író, az Országgyűlés alelnöke, a népfőiskolai mozgalom vezetője
L. Simon László József Attila-díjas író, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója
Tessely Zoltán miniszterelnöki biztos, országgyűlési képviselő
Závogyán Magdolna, kultúráért felelős államtitkár, KIM

A NÉPFŐISKOLA TEVÉKENYSÉGEI,
CÉLJAI ÖSSZEFOGLALVA

A Kárpát-medencei magyarság kortárs alkotó- és előadóművészeti életének szolgálatában:

• iskolarendszeren kívüli művészeti oktatás, felnőttoktatás,
  • alkotóházak és művésztelepek működtetése,
  • gyermek és felnőtt alkotótáborok szervezése,
  • az előadó-művészetek terén széleskörű támogatói program létrehozása,
  • előadó-művészeti tevékenység szervezése,
  • előadó-művészeti intézmény működtetése,
  • művelődési házak működtetése,
  • művészeti projektek tudományos igényű dokumentálása,
  • könyv- és folyóiratkiadás,
  • kortárs képző- és iparművészeti gyűjtemény létrehozása,
  • kulturális, művészeti médiatartalmak létrehozása,
  • kiállítások rendezése, rendezvények, konferenciák szervezése,
  • a kortárs magyar kultúra kutatása, elemzése, kulturális stratégia alkotása, kultúrpolitikai koncepció kialakítása,
  • kollégiumok alapítása, amelyek az elméleti képzésen túl nagy hangsúlyt fektetnek a gyakorlati megközelítésre,
  • a vidéki közgyűjteményi rendszer újragondolásával kapcsolatos projektek indítása,
  • szálláshely-fejlesztés és -működtetés, valamint igényes vendéglátás a korszerű gazdaságfejlesztés szellemében,
  • pályázatok lebonyolítása, működési és alkotói pályázatok kiírása kulturális szervezetek, intézmények és alkotók számára,
  • fesztiválok szervezése, hazai és nemzetközi fesztiválokban való közreműködés,
  • Európai Unió-s pályázatokban, határokon átnyúló projektekben, nemzetközi cserekapcsolatokban és együttműködésekben való részvétel.